czwartek, 21 marca 2013

Barbie® And The Rockers™ Barbie® 1985

Tej Barbie nie trzeba przedstawiać nikomu, a już w szczególności osobom, które choć trochę znają dawną świetność wyrobów Mattela. W połowie lat 80-tych na rynku pojawia się jedyna w swoim rodzaju, rockowa seria kolorowych ptaków - Barbie and the Rockers w Europie występująca pod nazwą Barbie and The Rock Stars. Charakterystyczną cechą tej serii są nie tylko ciekawie wystylizowane stroje, ale i pudełka w kolorze czarnym, całkowicie odbiegającym od różowości, która stała się nierozłączną wizytówką Barbie. 

Dossier
imię: Barbie
data przybycia do mnie: 11 stycznia 2013
przybyła z: USA
box date: 1985
na rynku: 1986
headmold: Super Star 1976
ciało TNT: 1966
produkcja: Made In Philippines
ręce: PTS zgięte w 90 stopni
seria: Barbie And The Rockers
numer katalogowy: #1140
oczy: niebieskie
usta: koralowe
włosy: blond

Barbie and The Rockers 1985

Tył pudełka przedstawia Barbie i jej przyjaciół.
Dana (Oriental 1980), Dee Dee (Spanish 1983), Derek (Derek 1985) oraz Diva (Diva 1985).

Barbie and the Rockers 1985

Reklama tej serii jest sama w sobie wielkim rockowym wydarzeniem. 


Barbie and the Rockers 1985

Barbie przybyła do mnie NRFB, ale w jej przypadku specjalnie na potrzeby sesji nastąpił stan RWPM (raz wyjęta przez Marka). ;)

Barbie and the Rockers 1985

Zaczynamy zwiedzanie:
Barbie ma na sobie różowy żakiecik w kropki, srebrną bluzkę, białą skórzaną spódniczkę z fioletowym paskiem (zakładanym oddzielnie) i różowe leginsy w srebrne paski.

Barbie and the Rockers 1985

Obok znajduje się garderoba zamienna w postaci różowej koszulki z napisem Rockers. Pod spodem kaseta magnetofonowa z przebojami Rockersów, która jest dziś większym zabytkiem niż sama Barbie.

Barbie and the Rockers 1985

W plastikowym woreczku znajduje się różowa szczotka do włosów (jeszcze o wyszczuplonym kształcie), białe nakładki (kozaczki), szpilki i mikrofon. 

Barbie and the Rockers 1985

Fantazyjna ozdoba do włosów ciągle nietknięta - idealnie prezentuje swoje futrzane oblicze.

Barbie and the Rockers 1985

Czas przejść do najbardziej spektakularnego i charakterystycznego elementu Barbie Rockers, czyli do jej makijażu. Owszem jest przeogromny, dość wyzywający, ale nie da się o nim powiedzieć, że jest tandetny! To czysty element sceniczny i czym była by Barbie Rockers bez niego (?) lalką po koncercie - lalką w piżamie. ;) Ten makijaż sprawia, że lalka nawet naga staje się rozpoznawalna dla wszystkich choćby początkujących kolekcjonerów Barbie.

Barbie and the Rockers 1985

Najbardziej urzeka mnie rysunek oka - jeszcze wtedy natryskiwany przy pomocy specjalnych szablonów. Niebieskie tęczówki z czarnymi źrenicami ozdobionymi dwoma refleksami świetlnymi. 

Barbie and the Rockers 1985

Włosy to dla mnie poezja - ogrom drobnych loczków wykonanych z Saranu, który osobiście bardzo lubię, zwłaszcza nie czesany i nowy (za często używany, matowieje i sztywnieje). 

Barbie and the Rockers 1985

Barbie and the Rockers 1985

W pudełku znajduje się ogrom różnych dodatków, między innymi katalog z ofertą Mattela, tekturki ze zdjęciami, instrukcja układania włosów itd.

World of Fadhion - Barbie and the Rockers 1985

Barbie and the Rockers 1985

Barbie and the Rockers 1985

Barbie Rockers i jej reprodukcja wydana na 50 urodziny lalki Barbie (reprodukcję opisywałem tu - KLIK). Korzystając z okazji, że posiadam obie, postanowiłem przedstawić jakimi detalami się różnią.
My Favorite & Barbie and the Rockers 1985

Zacznijmy od twarzy, a w szczególności od rysunku oka i makijażu. Nie trzeba być bardzo spostrzegawczym, by dostrzec, że rysunek oka oryginału różni się od reprodukcji. Począwszy od faktu, że ten pierwszy jest natryskiwany starszą technologią czyli ręcznie za pomocą szablonów. Oczy reprodukcji są doskonałe, ale wykonane nowoczesną metodą, chyba laserową (to tylko teoria), która pozbawiła Barbie tych charakterystycznych różnic między jednym, a drugim okiem. Mimo wszystko, uważam, że w dobie tandety, która obecnie panuje w świecie play-linu Barbie, Mattel postarał się i reprodukcja wygląda naprawdę godnie.

Barbie and the Rockers 1985/My Favorite Rockers 2008

Gdyby nie fakt, że stroje Rockersów w zależności od kraju ich wydania (i nie tylko) posiadały różne faktury i wzory materiałów, można, by było pomyśleć, że reprodukcja ma bardzo widoczne przekłamania w detalach stroju. Jednakże, to nic bardziej mylnego, bo ma ona bluzkę i leginsy wzorowane na istniejącym egzemplarzu (zdjęcie poniżej).  

Barbie and the Rockers 1985/My Favorite Rockers 2008

Barbie and the Rockers 1985/My Favorite Rockers 2008

Egzemplarz Barbie and The Rockers w wersji stroju, który reprezentuje reprodukcja (błyszcząca bluzka, leginsy w poprzeczne paski).

źródło - internet 

Ogólnie posiadam trzy Barbie Rockres przedstawiające jej pierwsze wydanie. Ciągle mieszka i mieszkać będzie trupek, którego zdobyłem w początkowej fazie mojego kolekcjonerstwa. Nie posiada oryginalnej garderoby (poza okryciem głowy), a ubrana jest w stylizację mojego pomysłu. 
To tyle na dziś, a za tydzień przedstawię kolejną postać Rockers. 

 My Favorite Rockers 2008/Barbie and the Rockers 1985

Szukaj na tym blogu

Na skróty - etykiety