czwartek, 15 października 2015

Liza - lalka z PRL

Dzisiejszy wpis to również powrót do przeszłości, ale tym razem do naszej rodzimej rzeczywistości prosto z PRL-u. Osoby urodzone pod koniec lat 70-tych i początku 80-tych, których dzieciństwo przypadało właśnie na ten czas doskonale wiedzą, jaki świat nas wtedy otaczał. Lalka Liza jest zdecydowanie legendą w świecie polskich lalek, a teraz sentymentalną perełką kolekcjonerską. Niegdyś lekko nielubiana i traktowana po macoszemu, była kioskową alternatywą dla drogiej Barbie z Pewex-u. Tak się składa, że moja siostra i ja mieliśmy styczność z Lizą. Była naszą pierwszą lalką typu fashion doll i choć z czasem gdzieś się zapodziała, zapomniana i wyparta przez "oryginalną Barbie" (tak się wtedy nazywano lalkę firmy Mattel) miała z nami swoje pięć minut. Ja za Lizą nie przepadałem, bo dla mnie była brzydka i pusta jak wydmuszka, ale pamiętam, że lubiłem jej włosy, które w porównaniu np. z Dianą były lekkie, lśniące i przyjemne w dotyku - często zdarzało mi się je czesać. 

Lalka przybyła do mnie od Piotrka, znanego bardziej jako Dollbby. Piotr kiedyś powiedział, że jeśli będzie robił czystki, to ja będę pierwszą osobą, do której się zwróci z propozycją sprzedaży Lizy - słowa dotrzymał. Mnie na niej zależało, bo jest idealnym odzwierciedleniem tej, którą posiadaliśmy w dzieciństwie. Charakteryzowała się białymi włosami i czerwonymi ustami. W przeciwieństwie do Barbie zdjęć takiej Lizy nie ma wiele w sieci i tylko ta Piotra spełniała moje kanony.

Dossier
imię: Liza
data przybycia do mnie: 17 września 2015
produkcja: Marbella 05-410 Józefów 1 Liściasta
numer katalogowy: brak
box date: brak
na rynku: lata 80-te
headmold: bez sygnatury
ciało: bez sygnatury
ręce: PTR
oczy: niebieskie
włosy: biały blond
usta: czerwone

Liza jest zaprzeczeniem wszystkiego, co reprezentowała sobą Barbie. Ma ciało typowej wydmuszki, okrągłą pucołowata twarz, niestaranny rysunek oka, a zwłaszcza brwi i rzadki root włosów. W dzieciństwie nie traktowałem jej poważnie, lubiłem jedynie białe, puszyste włosy. Jednakże dziś Liza sprawia, że się uśmiecham i cieszę się bardzo, że ponownie mogę na tę maszkarkę popatrzeć. Liza przybyła w pudełku, ale jest ono pożyczone od jej innego wydania, które swoim wyglądem nie przypominało pierwowzoru.
lalka Liza 

lalka Liza 

Tył pudełka przedstawia zdjęcia promocyjne na których wdzięczą się różne modele Liz. Tylko i wyłącznie dzięki tym zdjęciom uwierzyłem, że pudło faktycznie należało do Lizy.
 lalka Liza 

lalka Liza 

lalka Liza 

 lalka Liza 

Kiedy Piotr napisał do mnie mila, że na naszym rodzimym portalu o kosmicznej nazwie OLX jest wysyp lalek Liz w pudełkach, nie mogłem uwierzyć w to, co przeczytałem. Kiedy mocno zaintrygowany wszedłem na tę aukcję, bardzo się rozczarowałem, bo w środku tych pudeł owszem były lalki, ale w niczym nie przypominały Lizy no, chyba żeby wziąć pod uwagę te dziwnie malowane brwi. Pomimo śmiesznej ceny, czyli 5 zł za sztukę nie zdecydowałem się na jej zakup, bo to wydanie było dla mnie tylko wyrobem z jej imieniem. Rudowłosa postać stojąca obok pudełka, to właśnie lalka, która w wielu swoich odsłonach sprzedawana była w cenie lizaka w pudełku od Lizy. Oczywiście wiadomo, że jest to jakieś drugie wydanie, które doczekało się niekorzystnej zmiany pyszczka i kilu innych zabiegów "zbarbiowacenia". Rudą dostałem od Piotrka w gratisie, zostanie u mnie jako przykład jak można z brzydkiego kaczątka zrobić jeszcze brzydszego. Komentarz mojej przyjaciółki, gdy zobaczyła rudą "ta wygląda jakby chciała kogoś użreć" - rozbawiło mnie to na całego.
lalka Liza 


Buzia Lizy jak już pisałem wyżej, jest pucołowata i w niczym nie przypomina twarzy Barbie, a przecież funkcjonowała w społeczeństwie jako jej tańszy odpowiednik. Duże, okrągłe oczy ozdobione są trzema długimi, charakterystycznymi rzęsami. Brwi, podkówki też mają swój zabawny urok, a do tego czerwone usta w kształcie serduszka. Cera twarzy Lizy jest dziwnie ziemista, jakby była zmęczona lub po kryjomu wypalała paczkę papierosów dziennie. Natomiast ciało jest koloru złocistego. Takie skrajne różnice głowy i ciała, to znak rozpoznawczy tanich lalek. Nasza rodzinna Liza, cierpiała na odwrotny przypadek, miała opaloną twarz i blade ciało. ;)
lalka Liza 

Garderoba mojej Lizy to czerwona sukienka z niebieskimi akcentami obszyta koronkową falbanką. Zielony widoczny na zdjęciu sznurek nie jest częścią sukienki, tylko mocowaniem lalki do ścianki pudełka.
lalka Liza 

lalka Liza 


Nie mogłem sobie darować takiego porównania. Liza w starciu z najprostszym wydaniem Barbie. Nic dziwnego, że pyza Liza nie cieszyła się uznaniem przy takiej rywalce. Naturalnie wiele osób mogło lubić Lizę i mieć do niej sympatię, ale nikt przy zdrowych zmysłach nie mógł powiedzieć, że Liza może być godnym zastępstwem Barbie. Oczywiście mowa o czasach PRL, bo dziś na obie lalki można patrzeć pod względem sentymentalnym i obie mają szansę na równy zachwyt. 
lalka Liza, Fun To Dress 1988 


Podczas sesji wpadłem na myśl, że Liza mogła być tańszą odpowiedzią dla innej lalki, czyli nie dla bardzo popularnej Barbie, ale dla mniej znanej Fleur. To by mogło wyjaśniać, dlaczego bohaterka dzisiejszej notki jest taka pyzata i przypomina raczej dziewczynkę niż kobietę. Nawet wzrost Lizy świadczyłby o tym, że gdzieś w mojej teorii może być ziarenko prawdy. Przy okazji dodam, że moja Fleur, to autentyczna lalka, którą miałem w rękach jako małe dziecko. Podarowała mi ją moja wieloletnia przyjaciółka Kasia, którą znam prawie całe moje życie.
 lalki Liza i Fleur 


Zobaczmy to z bliska.
Okrągła pucołowata buzia - występuje u obu lalek.
Okrągłe oczy spoglądające w bok - zgadza się.
Perkaty i wydatny nos - obecny.
Kształt ust - zgadza się, choć mowa tu o linii ust w moldzie, a nie o jego malunku.
Rzęsy - niebotycznie długi rysunek rzęs być może miał udawać root-owane rzęsy Fleur, których na próżno szukać u mojego egzemplarza, gdyż zwyczajnie wypadły podczas dziecięcej eksploatacji. Muszę przyznać, że po tym zestawieniu jestem bardzo pewny swojej teorii, bo z pewnością bliżej Lizie do Fleur niż do Barbie.
lalki Liza i Fleur porównanie twarzy 
Za kulisami:
Przypadkowe zdjęcie podczas sesji. Tu również widać, że drugie wydanie Lizy zaczęło jakby dorośleć. Może właśnie to wydanie miało wyglądem bardziej zbliżyć się do Barbie, a nie Fleur, co oczywiście się nie udało. Jednakże wyższy wzrost i modne gumowe nogi mogłyby świadczyć, że projektant chciał to uzyskać. Niestety moim zdaniem z marnym skutkiem.


Na koniec mała sentymentalna perełka. Trzeba przyznać, że autentyczny obraz Lizy z dzieciństwa oraz sweterków rodem z PRL na jednej fotografii, to świetna pamiątka. Patrząc na to zdjęcie, zastanawiam się, czy nasza Liza jeszcze istnieje, a jeśli tak, to gdzie się teraz podziewa. Niestety przeszukiwanie strychu domu rodzinnego nie dało żadnych rezultatów. Jedno jest pewne, że tylko egzemplarz, który sprzedał mi Piotr, jest w stanie godnie ją zastąpić. 
lalka Liza 

Zapowiedź:
Powrót do nowości, czyli do lalek z serii Fashionistas. Pod koniec poprzedniego tygodnia trafiło do mnie kilka tanich jak barszcz, modnych przyjaciółek. Bardzo się z nich cieszę, bo są naprawdę udane zwłaszcza za tę cenę. Więcej na ich temat za jakiś czas, a w kolejnej nocie przedstawię pewną uroczą Teresę.

Pozdrawiam i zapraszam. 
Mars 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Szukaj na tym blogu

Na skróty - etykiety

1959 1960 1961 1962 1963 1964 1965 1967 1969 1971 1973 1976 1977 1978 1979 1980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 2000 2002 2003 2004 2005 2006 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 3-Piece Wall Unit 35th Anniversary 80s Sunny Petra Abbey Bominable Afro-American akcesoria Alek Wec Alexis All American All Stars Allan And the Beat Angel Face Animal Lovin Argentina Astronaut Baker Play Set Bali Barbie Barbie Barbie & Friends Barbie #1 Barbie as Marilyn Barbie Collector Barbie The Icon Basics Beach Blast Bedroom Accents Bendable Leg Beverly Hills 90210 Birthday Wishes Black & White Bathing Suit Black & White Stripes Black Barbie Blonde Ambition Bob Mackie Brandon Brazilian Brenda Bubble Cut Bubbling Mermaid Barbie Butterfly Art Barbie Cali Girl California Dream Camp Campfire Camping Fun Capri Barbie Car Career Barbie Career of the year Casta Fierce Catrine DeMew Checked Style Chelsea China Christie City Shine City Shopper Clawdeen Wolf Clawdia Wolf Cleo de Nile Coll city blues Cooking Centre Cool Times Costa del Sol Costume Ball Courtney Crimp & Curl Crystal Cupcake Chef Curvy Curvy closed mouth 2015 Cut N Style Barbie czwarta rocznica bloga D.I.Y. Emoji Style Daisy Top Dana Dance Club Dance Magic Day-to-Night Debut Dee Dee Derek Deuce Gordon Devon Diana Dining Table Diva doll & furniture doll case doll room Dolled up Denim domek Donna Martin DOTW Double Denim Look Draculaura Dream Date Dream Furniture dream store Druga rocznica bloga Duble Date Dylan Dynasty Ekipa Elle Eedee Emerald Check Emerald Elegance Enchantel Evening Eskimo Evening Sparkle Extra Long Hair Fab Fringe Fancy Frills Farmer Fashion Fashion details Fashion Doll Case Fashion Jeans Fashion Play Fashion Queen Fashionably Floral Fashionistas Ferrari Film Director Fleur Flocked Hair Floral Flair Flower Power Teresa Fold 'n Fun Football Player Frankie Stein Friendship Friendship Barbie Friendship Freundschafts Fun to Dress Fun-To-Dress furniture Game Developer Garden Party Ghanian Ghoulia Yelps Gillington "Gil" Webber Glam Bike Glam Night Glam Vacation Glamour Bed Glitter Beach Gold Gold Label Gold Medal Golden Dream Gone Platinum Diva Gran Canaria Great Date Ken Great Shape Happy Birthday Happy Holidays Hawaiian Fun hea headmod Tango Headmold 2016 Headmold AA 2016 Headmold Afro Fashionistas 2016 Headmold Alan 1990 Headmold Allan 1963 Headmold Aphrodite 2009 Headmold Asha 1990 Headmold Chelsea 2010 Headmold Christie 1987 Headmold Claudette 2014 Headmold Curvy closed mouth 2015 Headmold Derek 1985 Headmold Desiree/Artsy 2001 Headmold Diva 1985 Headmold Fashionistas - closed mouth 2010 Headmold Fashionistas Smiley 2015 Headmold FQ 1958 Headmold Generation Girl 1998 Headmold Goddess 1998 Headmold JLO 2013 Headmold Karl 2013 Headmold Kassandra 2014 Headmold Kayla/Lea 2000 Headmold Ken 1960 Headmold Ken 1983 Headmold Ken 1986 Headmold Ken 1988 Headmold Ken 1991 Headmold Ken 2009 Headmold Ken 2012 Headmold Ken 2015 Headmold Ken 2016 Headmold Ken/Alan Headmold Kim 2014 Headmold Kissing 1978 Headmold Lara/Ana 1998 Headmold LeAnn / Carnaval 2003 Headmold Mackie 1991 Headmold Mbili 2001 Headmold Mbili 2011 Headmold Midge 1958 Headmold Millie 2013 Headmold Millie closed mouth 2015 Headmold Neysa 2014 Headmold Nostalgic 1958 Headmold Oriental 1980 Headmold Raquelle 2010 Headmold Raquelle 2012 Headmold Ryan 2012 Headmold Shani 1990 Headmold Skipper 1963 Headmold Skipper 1984 Headmold Skipper 1987 Headmold Skipper 2010 Headmold Smile 2016 Headmold Spanish 1982 Headmold Stacey 1965 Headmold Stacie 2010 Headmold Steffie 1971 Headmold Steven 1987 Headmold Summer 2003 Headmold Summer 2011 Headmold Summer 2012 Headmold Super Star 1976 Headmold Teresa 1990 Headmold Teresa 2012 Headmold Twist'n Turn 1966 Headmold Vintage 1958 Headmold Western (Winking) 1976-1980 Hip Hoodie holiday Hollywood Hair Hollywood Nails Barbie Homecoming Queen Honey Swamp Hot Rockin Fun Hot Stuff house Ice Capades 50 India Inwazja Monster High Iris Clops Jamaican Barbie Jeans Barbie Jennifer Lopez Jewel Secrets Jewel Secrets Barbie Jewerly Pack Kayla Kelly Taylor Ken Kira Kissing Barbie Kitchen Accents Kitchen Playset Krystle Książki o Lalkach La Casa Villa Terrasse Lagoona Blue Lalaloopsy Zuza Lalki Lalkowy Świat Barattei Lavender Looks Lea Life in the Dreamhouse Living Pretty Liza Logo Barbie Lorna McNessie Love That Lace Lovely in Lilac Luna Mothews Luncheon Ensemble Lundby Łabędziem Być Made For Each Other Made to Move Magic Curl Magic Moves Malibu Mardi Gras Marilyn Monroe Marisol Coxi Mars Collector Barbie Mary Poppins Marzenia meble Meeting Erynnis Meeting Jola Meeting Kasia Meowlody Midge Midge i Baby Midnight Gala Migde Miko Mirror Mix 'N Match Monster High Mouscedes King Movin Groovin Barbie Movin Groovin Kira Musician My collection of Barbie My Favorite My First Barbie My First Princess My Little Pony New Friends 2015 Nia Nikki Ocean Friends Ooak Ooak fashion Operetta Oriental ósma rocznica P.J. Paczki Paint N Dazzle Barbie Parisian Barbie Peach Pretty Peaches 'n Cream Perfume Giving Perfume Pretty Pet Doctor Barbie Petiie Petra Pewex piąta rocznica bloga Picnic Set Picture Pockets Pierwsza Rocznica Bloga Pink & Fabulous Pink & Pretty Pink Jubilee Pink Passport Plaid on Plaid Początek Polish Polka Dot Fun pool & slide Pool Chic Pop Icon Pretty Changes Pretty in Python PRL Pudełka Pudełka dla lalek Purrsephone. Toralei Rain or Sun Teresa Rainbow Hair Raquelle Real Dancing Action Red Carpet Repro Robecca Steam Rock 'N' Roll Plaid Rockers Rocznice Roll top desk & Bookcase Roller Skating rooted hair Ru Paul Ruby Red Floral Russian Barbie Ryan Scientist Shoes Silken Flame Silkstone Sirena Von Boo Skateboader Skelita Calaveras Skipper Sofa/Bed & Chair Solo in the Spotlight spa dla włosów Spanish Sparkle Eyes Special Edition Special Limited Edition Spectra Vondergeist Splash 'N Color Spring Into Style Stacie Steven Straight Leg Style Style Magic Style so Sweet Summer Sun Gold Malibu Sun Lovin Malibu Sun Sensation Sunsational Malibu Super Hair Super Star Super Style Superstar Forever Collection Sweet Roses Sweet Tea Sweetheart Stripes Szósta rocznica Szykowna Tall Teen Time Teresa Terrific Teal The Barbie Look The Original Teenage Fashion Tonner Top Pudło Totally Hair Toy Story Toys „R” Us Travel Agent Tropical Trupy w szafach Trzecia rocznica bloga tutorial Tutu Cool Twirlin Makeup Teresa Twirly Curls Twist' N Turn Tyler United Colors Of Benetton Urban Jungle Va-Va-Violet Venus McFlytrap Vintage Wedding Day Wedding Party Midge Wesołych Świąt Western Western Fun Wet 'n Wild Whitney Witryna Workin' Out Workout Center World of Fashion World Tour Wydowna Spider Z Króliczej Norki Z pierścionkiem Zig and Zag