czwartek, 6 kwietnia 2017

My Little Pony G1, czyli historia małego kucyka

Witam wiosennie w pierwszej nocie kwietnia. Tak, to znowu się stało, zwariowałem, aż mnie coś zabolało. Takie słowa idealnie pasują do dzisiejszej notki zupełnie innej tematycznie od pozostałych. W listopadzie ubiegłego roku podczas dnia Wszystkich Świętych znów naszło mnie na wspomnienia o dzieciństwie, ukochanej, zmarłej siostrze i naszych wspólnych zabawach. Postanowiłem po raz kolejny poszperać w kartonach pełnych naszych szpargałów i w moje ręce wpadł mały, fioletowy kucyk, który oczywiście wrócił ze mną do Warszawy. Wpadłem po uszy, zagłębiając się w lekturę różnych zagranicznych stron i blogów o pierwszej generacji uroczych kucyków My Little Pony i już po kilkunastu dniach do mojej kolekcji zawitał drugi, a później trzeci, czwarty. kolejny i kolejny... Przy okazji chciałbym wspomnieć o moich bardzo czujnych czytelnikach (oglądaczach),otóż doskonale pamiętam, że po mojej rocznicowej notce KLIK dwie osoby pisały do mnie, że widziały (wówczas) w jednej z witryn dwa kucyki pony. Naprawdę brawa dla Was za wnikliwą naturę i bystre oko.


Historia w pigułce: 
My Little Pony (pl. Mój mały kucyk) - marka należąca do firmy Hasbro producenta zabawek, seriali animowanych, produktów licencyjnych, takich jak ubrania, artykuły biurowe i papiernicze, oraz innych drobnych gadżetów adresowanych głównie do dziewczynek. To ta właśnie firma lansowała również największą konkurentkę lalki Barbie, czyli Sindy. Początki marki sięgają wczesnych lat 80-tych, kiedy rozpoczęła się produkcja zaprojektowanych przez amerykańską projektantkę Bonnie Zacherle figurek owych kucyków. Charakteryzowały się kolorowymi ciałami, długimi grzywami i ogonami wykonanymi z nylonowych włosów, oraz unikatowymi symbolami na bokach. Oryginalne kucyki były stworzone przez autorkę przy współpracy z rzeźbiarzem Charlesem Muechingerem i menedżerem Steve'em D’Aguanno. Wniosek patentowy na wzór zdobniczy dla zabawki został złożony w 1981 roku, a patent przyznany w roku 1983. Przez lata kucyki utworzyły „generacje”, które odnoszą się do linii zabawek produkowanych w różnych okresach pod tą samą nazwą, a także do towarzyszących im odpowiednio animowanych filmów na ich temat. Generacja pierwsza to lata 1983-1995, druga to lata 1997-2003, trzecia 2003-2010 i czwarta od 2010 do dnia dzisiejszego. 

Fascynacja osób dorosłych:
Kucyki My Little Pony, dzięki dużej różnorodności, przyjemnej estetyce i liczebności są popularnymi zabawkami kolekcjonerskimi. Duża część fanów to osoby urodzone w latach 80-tych, które darzą te zabawki sentymentem z okresu dzieciństwa. Społeczność kolekcjonerów My Little Pony integruje się za pośrednictwem blogów oraz forów internetowych, z których największe ułatwiają wymianę i handel kucykami poprzez system punktów reputacji dla użytkowników. Największą popularnością cieszą się oczywiście kucyki z generacji pierwszej, zwłaszcza modele z wczesnych lat 80-tych. W naszym kraju liczba ich jest śladowa, porównując z innymi krajami Europy i pomijając rynek amerykański, bo tam było i jest ogólnie wszystkiego dużo. Te słowa najlepiej podpiąć pod film pewnej kolekcjonerki, która doskonale pokazuje, co to znaczy uwielbiać My Little Pony.Początki: 
Początkowe egzemplarze nie były nazywane My Little Pony, a My Pretty Pony i były w pewnym sensie, pierwszymi zabawkami typu Pony. Wykonane w 1981 roku przez tę samą firmę Hasbro dokładnie rok przed pierwszym oficjalnym wypustem MLP. Były to dwa, duże gabarytem, plastikowe Pony w dwóch skrajnych kolorach. Pierwszy kucyk był po prostu zwyczajnym, brązowym konikiem z jasnymi włosami, ale drugi był już bardzo podobny do późniejszych My Little Pony, bo miał nienaturalne, różowe ciało i różowe włosy, a na boku miał symbol serca. Logo drugiego kucyka już nawiązywało graficznie do właściwej serii wydanej w roku 1982, ale zamiast little wciąż widniał napis pertty.
My Pretty Pony - źródło google 

My Pretty Pony - źródło google 

Pierwszy oficjalny wypust My Little Pony wkroczył na rynek w 1982 i składał się z sześciu kucyków w różnych pastelowych kolorach. Poza, zwana Flatfoot/Collector Pose (1982) była dla każdego z kucyków taka sama i nawiązywała do swoich większych pierwowzorów. Z czasem kucyki zaczęły przybierać róże pozy i przechodziły różne ewolucje - pojawiły się kucyki morskie, pegazy i jednorożce, a także malutkie kucyki na różnym etapie dzieciństwa i to wszystko działo się tylko w generacji 1, na której ja skupię swój wpis.Udało mi się również wyszukać (w sieci) zdjęcie ukazujące spory asortyment kucyków i dodatków dla nich. Taki widok w naszych sklepach raczej nie był możliwy, bo Pony podobnie jak Barbie były dostępne tylko w Pewex-ach za równie spore pieniądze.
amerykańska sklepowa półka z My Little Pony lata 80-te - źródło internet 

Dzisiejsze kucyki to już zdecydowanie inna estetyka. Dorosłe osobniki są wielkości dawnych maluchów, a kształtem całkowicie nie przypominają generacji z lat 80-tych. Zdjęcie zrobione moim telefonem w pobliskim sklepie Smyk. Nie kwestionuję, bo są kolekcjonerzy, którzy je zbierają, ale dla mnie to jednak zdecydowanie nie to.
wieszaki z teraźniejszymi kucykami w sklepie Smyk 


Moje początki: .
Przyznaję się! Od małego dziecka interesowały mnie zabawki dla dziewczynek i choć byłem posiadaczem sporej kolekcji klocków Lego (mam do tej pory), żołnierzyków i innych zabawek skierowanych w zamyśle do chłopców, to jednak zawsze miałem słabość do przedmiotów zabaw mojej siostry i naszych osiedlowych koleżanek. Lalki Barbie i kucyki Pony stały mniej więcej na równi w hierarchii magiczności i chęci posiadania tychże wdzięcznych przedmiotów w szarym świecie naszego PRL-u. Kucyków w moim domu rodzinnym było kilka, ja pamiętam dwa dorosłe i trójkę maluchów, ale tylko jeden uchował się przed "wydaniem" dalszej rodzinie lub zagubieniem. Gdybym wtedy wiedział, że w dorosłym świecie istnieje coś takiego jak "kolekcjoner zabawek" nigdy bym nie pozwolił by choćby bucik od Barbie, czy wstążka od ogona małego Pony wyszła z naszego posiadania. ;)
Ja z Baby Alphabet początek lat 90-tych 


Poszukiwania:
Tuż po tym jak przypomniałem sobie, które kucyki towarzyszyły mojemu dzieciństwu zacząłem intensywne przeszukiwanie portali aukcyjnych, a zwłaszcza europejskiego eBay-a, a moim oczom ukazała się ogromna paleta barw i kształtów co przyprawiało mnie o zawrót głowy. Wiedziałem, że tych kucyków było sporo, ale nie sądziłem, że aż tyle. Jak znaleźć igłę w stogu siana skoro nawet nie znam ich nazw - pomyślałem. Poniżej przykładowe aukcje z Niemiec i Wielkiej Brytanii tych aukcji przybywa i ubywa jak w kalejdoskopie. Kuce cieszą się nie lada powodzeniem w sprzedaży, a zwłaszcza najstarsza i najpopularniejsza Generacja 1.
aukcje eBay

aukcje eBay 


Mój pierwszy zakup:
Najbardziej zapamiętałem różowego z charakterystycznymi kryształowymi oczami, fioletowo-zieloną grzywą i skrzydłami. W identyfikacji tożsamości mojego kucyka pomogły mi zagraniczne blogi, fora i strony, których na temat tej tematyki, jest naprawdę sporo. Po wgłębieniu się w ich zawartość już po chwili wiedziałem, że kucyk którego szukam to Whizzer. Kupiłem, zapłaciłem i czekałem... Po kilkunastu dniach przybyła do mnie pierwsza mała paczka, we wnętrzu której krył się porządnie zabezpieczony do podróży Whizzer. Osobą sprzedającą okazała się bardzo miła kolekcjonerka, która wyprzedawała nadwyżkę swojego zbioru, więc kucyk jest naprawdę w świetnym stanie.


Poniżej przykładowa aukcja na eBay i zdjęcie kucyka NRFB. Tak Whizzer prezentował się w pudełku, a raczej na tekturce zgrzanej z przezroczystą, plastikową formą. Podobnie jak w przypadku lalek zapakowany kucyk kosztuje znacznie więcej od tego wyjętego z pudełka. 


Ciąg dalszy, czyli jak z jednego zrobiło się prawie dwadzieścia:
Zakup kolejnych egzemplarzy był dla mnie jak efekt domina. Szybko przypomniałem sobie jak wyglądał drugi z naszych dorosłych kucyków, a razem z nim przybył trzeci bo ładny i w tej samej cenie za przesyłkę. Okazja czyni nabywcę, a nabywca chce więcej. Oczywiście kucyki nie przybyły jednorazowo, ale raz w miesiącu po dwa, trzy lub cztery od jednego sprzedawcy. Tym sposobem moja kolekcja lalek dostała nowy bardzo zmutowany człon w postaci wdzięcznych My Little Pony. Zapraszam na prezentację moich kucyków.

Prezentacja:
Zacznę od malucha, którego przywiozłem z domu rodzinnego po 1 listopada 2016 roku (widoczny na powyższym zdjęciu z dzieciństwa)..

Nazwa: Baby Alphabet
Data przybycia: pamiątka z okresu dzieciństwa
Seria: Playschool Baby Ponies (Europe) - kucyk ziemski
Produkcja: Made in China
Sygnatura: 1984
Rok produkcji: Rok 9 (1990-91)
Poza: Baby Ember Pose
Kolor ciała: fioletowy
Kolor grzywy i ogona: żółty
Oczy: różowe
Symbol na ciele: książka z literkami Ee
My Little Pony Baby Alphabet
Kucyki kupione w listopadzie 2016

Pamiętam, że Whizzer był moim ulubieńcem z uwagi na magiczne kryształowe oczy i skrzydła. Z przyjemnością prezentuję reklamę serii, z której pochodzi.


Nazwa: Whizzer
Data przybycia: 3.11.2016
Seria: Twinkle-Eyed Ponies - pegaz
Produkcja: Made in Hong Kong
Sygnatura: 1985
Rok produkcji: 4 (1985-86)
Poza: Paradise Pose
Kolor ciała: różowy
Kolor grzywy i ogona: fiolet, niebieski, zielony, turkus
Oczy: filetowe opalizujące kryształy
Symbol na ciele: czapki z wentylatorkami
My Little Pony Whizzer

Nazwa: Cherries Jubilee
Data przybycia: 6.11.2016
Seria: Earth Ponies - kucyk ziemski
Produkcja: Made in Hong Kong
Sygnatura: 1984
Rok produkcji: 3 (1984-85)
Poza: Tootsie Pose
Kolor ciała: morelowy
Kolor grzywy i ogona: koralowy
Oczy: zielone butelkowe
Symbol na ciele: wiśnie
My Little Pony Cherries Jubilee

Nazwa: Dancing Butterflies
Data przybycia: 6.11.2016
Seria: Twice as Fancy Ponies - pegaz
Produkcja: Made in Hong Kong
Sygnatura: 1987
Rok produkcji: 5 (1986-87)
Poza: Locket Pose
Kolor ciała: żółty
Kolor grzywy i ogona: żółty
Oczy: ciemno niebieskie
Symbol na ciele: motyle
My Little Pony Dancing Butterflies

Nazwa: Blossom
Data przybycia: 18.11.2016
Seria: Flatfoot Ponies - kucyk ziemski
Produkcja: Made in Hong Kong
Sygnatura: 1982
Rok produkcji: Rok 1 (1982-83)
Poza: Flatfoot/Collector Pose
Kolor ciała: lawendowy
Kolor grzywy i ogona: lawendowy
Oczy: fioletowe
Symbol na ciele: kwiaty
My Little Pony Blossom

Nazwa: Glory
Data przybycia: 18.11.2016
Seria: Unicorn Ponies - jednorożec
Produkcja: Made in Hong Kong
Sygnatura: 1983
Rok produkcji: 2 (1983-84)
Poza: Glory Pose
Kolor ciała: biały
Kolor grzywy i ogona: ciemny fiolet, niebieskie pasemko na grzywie
Oczy: niebieskie
Symbol na ciele: gwiazda z promieniami
My Little Pony Glory
Nazwa: Starshine
Data przybycia: 18.11.2016
Seria: Rainbow Ponies - pegaz
Produkcja: Made in Hong Kong
Sygnatura: 1983
Rok produkcji: 2 (1983-84)
Poza: Firefly Pose
Kolor ciała: biały
Kolor grzywy i ogona: tęczowe
Oczy: niebieskie
Symbol na ciele: ośmioramienna złota gwiazda
My Little Pony Starshine


Nazwa: Fizzy
Data przybycia: 18.11.2016
Seria: Twinkle-Eyed Ponies - jednorożec
Produkcja: Made in Hong Kong
Sygnatura: 1985
Rok produkcji: 4 (1985-86)
Poza: Buttons Pose
Kolor ciała: turkusowy
Kolor grzywy i ogona: różowy, biały, ciemny róż, ciemna zieleń
Oczy: różowe opalizujące kryształy (na zdjęciach wyglądają na czarne)
Symbol na ciele: różowe pucharki ze słomką
My Little Pony Fizzy

Kucyki kupione w grudniu 2016 

Nazwa: Posey
Data przybycia: 15.12.2016
Seria: Earth Ponies - kucyk ziemski
Produkcja: Made in Hong Kong
Sygnatura: 1984
Rok produkcji: 3 (1984-85)
Poza: Posey Pose
Kolor ciała: żółty
Kolor grzywy i ogona: biały
Oczy: zielone butelkowe
Symbol na ciele: ciemno różowe tulipany
My Little Pony Posey 

Nazwa: Milky Way
Data przybycia: 15.12.2016
Seria: Twice as Fancy Ponies - jednorożec
Produkcja: Made in Hong Kong
Sygnatura: 1987
Rok produkcji: 5 (1986-87)
Poza: Mimic Pose
Kolor ciała: różowo fioletowy
Kolor grzywy i ogona: biały z niebieskim pasemkiem na grzywie
Oczy: fioletowe
Symbol na ciele: liczne, srebrne gwiazdki
My Little Pony Milky Way

Nazwa: Salty
Data przybycia: 15.12.2016
Seria: Big Brother Ponies - kucyk ziemski
Produkcja: Made in Hong Kong
Sygnatura: 1987
Rok produkcji: 5 (1986-87)
Poza: Tex Pose
Kolor ciała: ciemny turkusowy
Kolor grzywy i ogona: fioletowy
Oczy: żółte
Symbol na ciele: statek
My Little Pony Salty


Nazwa: Mommy Apple Delight
Data przybycia: 15.12.2016
Seria: Loving Family Ponies - kucyk ziemski
Produkcja: Made in Hong Kong
Sygnatura: 1987
Rok produkcji: 7 (1988-1989)
Poza: Crumpet Pose
Kolor ciała: biały
Kolor grzywy i ogona: ciemno różowy
Oczy: fioletowe
Symbol na ciele: liczne jabłka
My Little Pony Mommy Apple Delight

Kucyki kupione w styczniu 2017 

Nazwa: Parasol
Data przybycia: 20.01.2017
Seria: Rainbow Ponies - kucyk ziemski
Produkcja: Made in Hong Kong
Sygnatura: 1983
Rok produkcji: 3 (1984-85)
Poza: Bow-Tie Pose
Kolor ciała: bardzo jasno różowy
Kolor grzywy i ogona: tęczowy
Oczy: fioletowe
Symbol na ciele: parasolki
 My Little Pony Parasol


Nazwa: Sportstime
Data przybycia: 20.01.2017
Seria: Schooltime Ponies (Europe) - kucyk ziemski
Produkcja: Made in Hong Kong
Sygnatura: 1985
Rok produkcji: 9 (1990-91)
Poza: Gingerbread Pose
Kolor ciała: niebieski
Kolor grzywy i ogona: żółty
Oczy: wrzosowe
Symbol na ciele: piłka
My Little Pony Sportstime


Nazwa: Tootie Tails
Data przybycia: 20.01.2017
Seria: Tropical Ponies - kucyk ziemski
Produkcja: Made in China
Sygnatura: 1987
Rok produkcji: 8 (1989-90)
Poza: Sugarberry Pose
Kolor ciała: żółty
Kolor grzywy i ogona: neonowy żółty, zielony, różowy
Oczy: ciemno zielone
Symbol na ciele: ananas
 My Little Pony Tootie Tails

Kucyki kupione w lutym 2017

Nazwa: Sweet Tooth 
Data przybycia: 28.02.2017
Seria: Twice as Fancy Ponies - kucyk ziemski 
Produkcja: Made in Hong Kong
Sygnatura: 1987
Rok produkcji: Rok 5 (1986-87)  
Poza: Quackers Pose 
Kolor ciała: turkusowy 
Kolor grzywy i ogona: różowy
Oczy: ciemno fioletowe
Symbol na ciele: liczne lizaki 
My Little Pony Sweet Tooth 

Nazwa: North Star  
Data przybycia: 28.02.2017
Seria: Non-So-Soft Ponies/Movie Star Ponies (Europe) - pegaz 
Produkcja: Made in Hong Kong
Sygnatura: 1985
Rok produkcji: Rok 4 (1985-86) 
Poza: Lofty Pose 
Kolor ciała: różowy 
Kolor grzywy i ogona: wrzosowy 
Oczy: granatowe 
Symbol na ciele: kompas (róża wiatrów)
My Little Pony North Star

Nazwa: Songster 
Data przybycia: 28.02.2017
Seria: Dance n' Prance Ponies - kucyk ziemski, który kręci ogonem przy użyciu pokrętła 
Produkcja: Made in China 
Sygnatura: 1984
Rok produkcji: 7 (1988-89) 
Poza:  Powder Pose 
Kolor ciała: różowy 
Kolor grzywy i ogona: turkusowy 
Oczy: wrzosowe 
Symbol na ciele: mikrofon 
My Little Pony Songster 

Jak działa ruchomy ogon i pokrętło idealnie pokazuje ta reklama tej serii. 

Kulisy:
Fotka wykonana pewnego listopadowego wieczoru przedstawia kucyki stojące (chwilowo) na komodzie w salonie. Pamiętam wówczas moje ślepe przeświadczenie, że osiem sztuk z pewnością mi wystarczy...
Pewny listopadowy wieczór na komodzie z domu Marsa collector-a Barbie ;) 

"Zwierzyniec" nie potrzebował specjalnych zabiegów SPA, ale jako dobry gospodarz musiałem zadbać o swój folwark i zrobić mu małe odświeżenie, a włosy kucyków najlepiej układa się na mokro. ;) 
Spa dla koni ;)

Fotka z Barbie, żeby nie było, że dzisiejszy wpis jest całkowicie wyjałowiony z obecności lelek (to w końcu blog dla nich). Na potrzebę sesji jedna z moich ulubionych gwiazd, czyli Super Star (1988) i pastelowy Parasol pozują do wspólnej fotki. Przy okazji osoby, które nie miały styczności z takimi kucykami, mogą zobaczyć ich rozmiary przy zestawieniu z lalką. 
Barbie Super Star (1988) i My Little Pony Parasol (1984-85) - dwie kultowe zabawki lat 80-tych

Miejsce dla wszystkiego i wszystko na swoje miejsce: 
Cała obsada moich kucyków stojących na półce specjalnie dla nich wydzielonej. Oczywiście ukochany porządek musi być, więc osobniki podzielone są grupami - pegazy, jednorożce i kucyki ziemskie, których mam jak widać najwięcej. Na tę chwilę każdy z Pony ma inną pozę, bo taki był mój pierwotny zamysł przy kompletowaniu zbioru, ale z chęcią powielę kilka moich ulubionych póz i już podjąłem pierwsze kroki. 
Mars Barbie Collection 

Do zobaczenia w przyszły czwartek, w którym powrócę do świata współczesnego playline-u Barbie. ♥ ♥ ♥ 
Mars 

Szukaj na tym blogu

Na skróty - etykiety

1959 1960 1961 1962 1963 1964 1965 1967 1969 1971 1973 1976 1977 1978 1979 1980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 2000 2002 2003 2004 2005 2006 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 3-Piece Wall Unit 35th Anniversary 80s Sunny Petra Abbey Bominable Afro-American akcesoria Alek Wec Alexis All American All Stars Allan And the Beat Angel Face Animal Lovin Argentina Army Astronaut Australian avon Baker Play Set Bali Barbie Barbie Barbie & Friends Barbie #1 Barbie as Marilyn Barbie Collector Barbie The Icon Barbie® 35th Anniversary Basics Beach Blast Bedroom Accents Beekeeper Barbie Bendable Leg Beverly Hills 90210 Birthday Wishes Black & White Bathing Suit Black & White Stripes Black Barbie Blonde Ambition Bob Mackie Brandon Brazilian Brenda Bubble Cut Bubbling Mermaid Barbie Butterfly Art Barbie Cali Girl California Dream Camp Campfire Camping Fun Capri Barbie Car Career Barbie Career of the year Casta Fierce Catrine DeMew Checked Style Chelsea China Christie City Shine City Shopper Clawdeen Wolf Clawdia Wolf Cleo de Nile Coll city blues Cooking Centre Cool Times Costa del Sol Costume Ball Courtney Crimp & Curl Crystal Cupcake Chef Curvy Curvy closed mouth 2015 Cut N Style Barbie czwarta rocznica bloga D.I.Y. Emoji Style Daisy Top Dana Dance Club Dance Magic Day-to-Night Debut Dee Dee Dentist Derek Deuce Gordon Devon Diana Dining Table Diva doll & furniture doll case doll room Dolled up Denim domek Donna Martin DOTW Double Denim Look Draculaura Dream Date Dream Furniture dream store Dreamhouse Adventures DREAMTOPIA Druga rocznica bloga Duble Date Dylan Dynasty earring magic Ekipa Elle Eedee Emerald Check Emerald Elegance Enchantel Evening England Royal Barbie Eskimo Evening Sparkle Extra Long Hair Fab Fringe Fancy Frills Farmer Fashion Fashion details Fashion Doll Case Fashion Jeans Fashion Play Fashion Queen Fashionably Floral Fashionistas Ferrari Film Director Fleur Flocked Hair Floral Flair Flower Power Teresa Fold 'n Fun Football Player Frankie Stein Friendship Friendship Barbie Friendship Freundschafts Fun to Dress Fun-To-Dress Funtime furniture Game Developer Garden Party Ghanian Ghoulia Yelps Gift Giving Gillington "Gil" Webber Glam Bike Glam Night Glam Vacation Glamour Bed Glitter Beach Gold Gold Label Gold Medal Golden Dream Gone Platinum Diva Gran Canaria Great Date Ken Great Shape Happy Birthday Happy Holidays Hawaiian Fun he hea head headmod Tango Headmold 2016 Headmold AA 2016 Headmold Afro Fashionistas 2016 Headmold Alan 1990 Headmold Allan 1963 Headmold Aphrodite 2009 Headmold Asha 1990 Headmold Chelsea 2010 Headmold Christie 1987 Headmold Claudette 2014 Headmold Curvy closed mouth 2015 Headmold Derek 1985 Headmold Desiree/Artsy 2001 Headmold Diva 1985 Headmold Fashionistas - closed mouth 2010 Headmold Fashionistas Smiley 2015 Headmold FQ 1958 Headmold Generation Girl 1998 Headmold Goddess 1998 Headmold JLO 2013 Headmold Karl 2013 Headmold Kassandra 2014 Headmold Kayla/Lea 2000 Headmold Ken 1960 Headmold Ken 1983 Headmold Ken 1986 Headmold Ken 1988 Headmold Ken 1991 Headmold Ken 2009 Headmold Ken 2012 Headmold Ken 2015 Headmold Ken 2016 Headmold Ken/Alan Headmold Kim 2014 Headmold Kim 2018 Headmold Kissing 1978 Headmold Lara/Ana 1998 Headmold LeAnn / Carnaval 2003 Headmold Mackie 1991 Headmold Mbili 2001 Headmold Mbili 2011 Headmold Midge 1958 Headmold Millie 2013 Headmold Millie closed mouth 2015 Headmold Neysa 2014 Headmold Nostalgic 1958 Headmold Oriental 1980 Headmold Raquelle 2010 Headmold Raquelle 2012 Headmold Ryan 2012 Headmold Shani 1990 Headmold Skipper 1963 Headmold Skipper 1984 Headmold Skipper 1987 Headmold Skipper 2010 Headmold Smile 2016 Headmold Spanish 1982 Headmold Stacey 1965 Headmold Stacie 2010 Headmold Steffie 1971 Headmold Steven 1987 Headmold Summer 2003 Headmold Summer 2011 Headmold Summer 2012 Headmold Super Star 1976 Headmold Teresa 1990 Headmold Teresa 2012 Headmold Twist'n Turn 1966 Headmold Vintage 1958 Headmold Western (Winking) 1976-1980 Hip Hoodie holiday Hollywood Hair hollywood legends Hollywood Nails Barbie Homecoming Queen Honey Swamp Hot Rockin Fun Hot Stuff house Ice Capades 50 India Inwazja Monster High Iris Clops Island fun Jamaican Barbie Jeans Barbie Jennifer Lopez Jewel Secrets Jewel Secrets Barbie Jewerly Pack Journal Kayla Kelly Taylor Ken Kira Kissing Barbie Kitchen Accents Kitchen Playset Krystle Książki o Lalkach La Casa Villa Terrasse Lagoona Blue Lalaloopsy Zuza Lalki Lalkowy Świat Barattei Lavender Looks Lea Life in the Dreamhouse Living Pretty Liza Logo Barbie Lorna McNessie Love That Lace Lovely in Lilac Luna Mothews Luncheon Ensemble Lundby Łabędziem Być Made For Each Other Made to Move Magic Curl Magic Moves Magic Van Malibu Mardi Gras Marilyn Monroe Marisol Coxi Mars Collector Barbie Mary Poppins Marzenia meble Meeting Erynnis Meeting Jola Meeting Kasia Meowlody Midge Midge i Baby Midnight Gala Migde Miko Mirror Mix 'N Match Monster High Mouscedes King Movin Groovin Barbie Movin Groovin Kira Music Teacher Musician My collection of Barbie My Favorite My First Barbie My First Princess My Little Pony National Geographic New Friends 2015 Nia Nikki Ocean Friends Ooak Ooak fashion Operetta Oriental ósma rocznica P.J. Paczki Paint N Dazzle Barbie Parisian Barbie Party Lance Peach Pretty Peaches 'n Cream Perfume Giving Perfume Pretty Pet Doctor Barbie Petiie Petra Pewex piąta rocznica bloga Picnic Set Picture Pockets Pierwsza Rocznica Bloga Pink & Fabulous Pink & Pretty Pink Jubilee Pink Passport Plaid on Plaid Play 'n' Wash Pets Początek Polish Polka Dot Fun pool & slide Pool Chic Pop Icon Pretty Changes Pretty in Python PRL Pudełka Pudełka dla lalek Purrsephone. Toralei Rain or Sun Teresa Rainbow Hair rainbow Sparkle Hair Raquelle Real Dancing Action Red Carpet Repro Riviera Robecca Steam Rock 'N' Roll Plaid Rockers Rocznice Roll top desk & Bookcase Roller Skating rooted hair Ru Paul Ruby Red Floral Russian Barbie Ryan Scarlett O' Hara Scientist Shoes Show "n ride Silken Flame Silkstone Sirena Von Boo Skateboader Skelita Calaveras Ski Fun Skipper Sofa/Bed & Chair Solo in the Spotlight spa dla włosów Spanish Sparkle Eyes Special Edition Special Limited Edition Spectra Vondergeist Splash 'N Color Spring Blossom Spring Into Style Stacie Steven Straight Leg Style Style Magic Style so Sweet Summer Sun Gold Malibu Sun Lovin Malibu Sun Sensation Sunsational Malibu Super Hair Super Star Super Style Supermarket Barbie Superstar Forever Collection Sweet Roses Sweet Tea Sweetheart Stripes Szósta rocznica Szykowna Tall Teacher Teen Sweetheart Teen Time Teresa Terrific Teal The Barbie Look The Original Teenage Fashion Tonner Top Pudło Totally Hair Toy Story Toys „R” Us Travel Agent Tropical Trupy w szafach Trzecia rocznica bloga tutorial Tutu Cool Twirlin Makeup Teresa Twirly Curls Twist' N Turn Tyler Ulitmate Closet United Colors Of Benetton Urban Jungle Va-Va-Violet Venus McFlytrap Vintage Wedding Day Wedding Party Midge Wesołych Świąt Western Western Fun Wet 'n Wild Whitney Witryna Workin' Out Workout Center World of Fashion World Tour Wydowna Spider Z Króliczej Norki Z pierścionkiem Zig and Zag