czwartek, 31 sierpnia 2017

Sunny Perta firmy Lundby 80s

Witajcie lalkowi maniacy. Do napisania dzisiejszej notki zmobilizowały mnie odwiedziny mojej koleżanki z rodzinnego miasta, z którą świetnie się bawiłem, będąc wówczas małym szczeniakiem. Z Agą nie widziałem się od mojej wyprowadzki z domu rodzinnego, czyli prawie dwadzieścia lat, ale od momentu powstania serwisów społecznościowych ciągle mieliśmy ze sobą wirtualny kontakt. Jakiś czas temu przeprowadziła się z mężem do Warszawy i byłem jedną z pierwszych osób, do których się odezwała z propozycją spotkania. Co ma wspólnego jedno z drugim? Otóż podczas naszej nasiadówki (po latach), zaczęliśmy wspominać różne historie z pięknych lat dzieciństwa, włącznie z tymi lalkowymi. Agnieszka była jednym z tych dzieciaków, które nigdy nie dorobiło się oryginalnej Barbie - te słowa niegdyś brzmiały jak mantra. Była jednak właścicielką Petry i Freda oraz ślicznych mebelków dla tej parki. Po dłuższej chwili rozmowy o lalkach i zabawach nimi zaprowadziłem Agę do mojej Barbie-landii, w której mój gość doświadczył szoku i euforii. Ochów i achów nie było końca, gdy koleżanka dopatrywała się na moich półkach kolejnych kultowych modeli Barbie, za które w tamtych czasach skoczyłaby w ogień. Gdy już zachwyt nad kolekcją Barbie lekko się wyciszył, chcąc zrobić jej jeszcze większą przyjemność, wygrzebałem z odmętów półek moją jedyną w zbiorze Pertę. Gdy ją ujrzała, całkowicie się rozsypała...
Tę notkę dedykuję Agnieszce, która od tygodnia "popłynęła" w lekturę mojego bloga. 😄

Historia w pigułce:
Pierwsza Perta została stworzona przez niemiecką firmę Plasty w roku 1964 w odpowiedzi na powiększający się sukces amerykańskiej Barbie, a wiadomo, że do jej stworzenia inspiracją była lalka Lilli z niemieckiego pisma Bild. Pierwsza Petra wyglądam lekko przypominała Lilli, ale wykonana była z tworzyw gorszych jakościowo i była znacznie tańsza od Barbie. Petra w ciągu pierwszej dekady swojego istnienia zmieniała wygląd twarzy kilkakrotnie, ale żaden nie przyniósł jej pożądanego sukcesu. Plasty kopiowało również pomysły od Mattela jak np lalka perukowa Fashion Queen, ale i to nie pomogło Petrze stać się godną "konkurentką", którą zdaniem firmy Plasty nigdy nie była. Zmagania producentów lalki, które miały wybić Pertę na wyżyny sprzedaży trwały do drugiej polowy lat 70, niestety z marnym skutkiem. Interesy firmy podupadły, Plasty zostaje wykupiona przez brytyjską firmę, która sukcesywnie wykupowała jej udziały. Na początku lat 80-tych producent Friedrich Podey wznawia produkcję Petry pod szyldem Plasty, a w 1983 roku lalka otrzymuje nową twarz (taką jak dziś opisywana). Nowa Petra zyskuje w Europie coraz więcej sympatyków, a jej odświeżony wizerunek bardzo nakręca sprzedaż. W roku 1987 Friedrich Podey umiera, a patent na lalkę trafia w ręce firmy Lundby, która specjalizowała się w produkcji domków dla lalek. W 1993 roku firmę Lundby wykupuje koncern Hasbro między innymi producent Sindy, notabene kolejnej kopii Barbie. Petra dogorywała u Hasbro jeszcze kilka lat, stając się jedynie towarzyszką w pudelku Sindy. W drugiej połowie lat 90-tych Petra znika z rynku zabawek.

Moją Petrę kupiłem w 2011 roku, ale niestety nie pamiętam dokładnie kiedy, bo zwyczajnie tego nie odnotowałem. Kataloguję Barbie, a Perta, no cóż, była jedynie małą cegiełką zatartych wspomnień lalek z PRL-u. Kupiłem pod wpływem impulsu, popatrzyłem z lekkim sentymentem i odłożyłem do witryny, wracając do niej jedynie przy porządkowaniu i przekładaniu pudełek.

Dossier
imię: Petra
data przybycia do mnie: 2011
seria: Sunny Petra Atr.Nr.50097
produkcja: Plasty Spiel-and Hobbyartikel GmbH NeuluBheim, Germany
box date: nieznany
na rynku: 80s
headmold: Petra
ciało: sygnatura z imieniem Petra
odcień skóry: bardzo opalony
oczy: niebieskie
usta: różowe
włosy: słoneczny blond

Petra przybyła w swoim oryginalnym pudełku, ale niestety na próżno można na nim szukać roku powstania lalki. Jasnoczerwony box w białe paski i z różową wewnętrzną tekturką zachował się w bardzo dobrym stanie. Z tyłu pudelka widać dwie ilustracje. Pierwsza przedstawia wytworny domek dla Petry, a druga prezentuje dwie lalki wchodzące w skład tej serii - Sunny Petra w niebieskim i różowym stroju na tle tropikalnej plaży. Przyznaję, że oba zdjęcia promocyjne są bardzo ciekawe i ładnie wykonane.
Sunny Perta - Lundby 80s 

Sunny Perta - Lundby 80s 

Sunny Perta - Lundby 80s 

Pudełko od Perty otwiera się bardzo łatwo bez konieczności odklejania wieka, więc postanowiłem wysunąć lalkę i zrobić sesję na tekturce. Osoby, które choć raz fotografowały lalkę w pudełku wiedzą jak trudno jest robić zdjęcie obiektu przez folię, która nie dość, że odbija światło, to jeszcze zabiera sporo ostrości zdjęciom. Petra ogólnie jest bardzo dobrze wykonana i godnie podszywa się pod królującą w tamtych czasach Barbie. Gumowe, zginane nogi, ciało w korpusem TNT i ręce PTS zgięte w 90 stopni.
Sunny Perta - Lundby 80s 

Tak się złożyło, że Petra to kolejna lalka, która wpisuje się w ramy sierpniowego cyklu lalek wakacyjnych. Ubrana jest w błękitny (wpadający w turkus) kostium kąpielowy. Przy szyi i pasku użyto popularnego na tamte czasy, sztywnego materiału imitującego skórę, który połyskuje i opalizuje na różowo.
Sunny Perta - Lundby 80s 

Zaskoczenie. Plażowa Petra ma dołączone klasyczne szpilki. Cieszę się z ich obecności, ale wcale nie uważam, że takie obuwie przy kostiumie kąpielowym jest wskazane, chyba że na konkursie piękności. Wy też chodzicie po piasku w szpilkach? Wcale się nie dziwie, że serie plażówek Mattela nie posiadały obuwia.
Sunny Perta - Lundby 80s 

Buzia Petry jest bardzo specyficzna, ponieważ nie robi wrażenia dorosłej kobiety, a raczej młodej dziewczynki. Mnie osobiście kojarzy się z lekko podrośniętą Skipper (wielkooką) Mattela z headmoldem 1987. Wysokie czoło, prawie okrągłe oczy, zadarty nosek (kartofelek) i pudrowe usta utrzymane w lekko infantylnym uśmiechu. Cienkie i ciemne brwi mają charakterystyczne dla Petry wystające włoski i jedynie one nadają jej buźce nutkę dorosłości. Z tego, co wiem buzia każdej Petry (mowa o rysunku oka i ogólnym makijażu) była dla wszystkich modeli taka sama, ale mogę się mylić.
Sunny Perta - Lundby 80s  

Sunny Perta - Lundby 80s 

Długie i gęste włosy w kolorze słonecznego blondu są wykonane z lśniącego i jednocześnie sztywnego tworzywa. Większość modeli Petr posiadało gęste i podwinięte grzywki, a Sunny Petra jej nie ma, co bardzo zmienia odbiór tej twarzy.
Sunny Perta - Lundby 80s 

W pudełku znajduje się katalog. Trzeba niezaprzeczalnie przyznać, że projektanci Petry bardzo wzorowali się na stylu królującej wówczas Barbie. Wytworne ubrania uszyte z błyszczących i kolorowych materiałów, obecność wielkich falban i koronek. Również meble posiadają tę panującą wówczas nutkę glamour. W sumie nie dziwię się, że próbowano podrobić "Barbie", bo jednak zawsze bierze się przykład z najlepszych, a Barbie była THE BEST.
katalog Petra 

katalog Petra 

katalog Petra 

katalog Petra 

katalog Petra 

Tę rodzinkę, czyli Petrę, Freda i dwoje dzieci posiadała w dzieciństwie Aga. Bardzo mi się podobają, bo odzwierciedlają ducha idealnej, lalkowej rodzinki.
katalog Petra 

katalog Petra 

Agnieszka w swoim zbiorku miała też kuchnię oraz stół z krzesłami. Stwierdzam, że meble dla Petry były wykonane naprawdę na wysokim poziomie.
katalog Petra 

katalog Petra 

katalog Petra 

Bonus:
Cieszę się ogromnie, że kolejna partia lalek Fashionistas dotarła do polskiej sprzedaży. Oczywiście już stałem się posiadaczem wszystkich, które są obecne na naszym rynku, a teraz cierpliwie czekam na resztę, a zwłaszcza na facetów z nowym, grubszym ciałem. Zanim jednak lalki trafią na mój blog, będzie już pewnie październik, bo jeszcze sporo innego nadal nieprezentowanego inwentarza czeka na skatalogowanie.
Doll room, Mars collector Barbie 

Do zobaczenia za tydzień. ♥ ♥ ♥
Mars collector Barbie 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Szukaj na tym blogu

Na skróty - etykiety

1959 1960 1961 1962 1963 1964 1965 1967 1969 1971 1973 1976 1977 1978 1979 1980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 2000 2002 2003 2004 2005 2006 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 3-Piece Wall Unit 35th Anniversary 80s Sunny Petra Abbey Bominable Afro-American akcesoria Alek Wec Alexis All American All Stars Allan And the Beat Angel Face Animal Lovin Argentina Astronaut Baker Play Set Bali Barbie Barbie Barbie & Friends Barbie #1 Barbie as Marilyn Barbie Collector Barbie The Icon Basics Beach Blast Bedroom Accents Bendable Leg Beverly Hills 90210 Birthday Wishes Black & White Bathing Suit Black & White Stripes Black Barbie Blonde Ambition Bob Mackie Brandon Brazilian Brenda Bubble Cut Bubbling Mermaid Barbie Butterfly Art Barbie Cali Girl California Dream Camp Campfire Camping Fun Capri Barbie Car Career Barbie Career of the year Casta Fierce Catrine DeMew Checked Style Chelsea China Christie City Shine City Shopper Clawdeen Wolf Clawdia Wolf Cleo de Nile Coll city blues Cooking Centre Cool Times Costa del Sol Costume Ball Courtney Crimp & Curl Crystal Cupcake Chef Curvy Curvy closed mouth 2015 Cut N Style Barbie czwarta rocznica bloga D.I.Y. Emoji Style Daisy Top Dana Dance Club Dance Magic Day-to-Night Debut Dee Dee Derek Deuce Gordon Devon Diana Dining Table Diva doll & furniture doll case doll room Dolled up Denim domek Donna Martin DOTW Double Denim Look Draculaura Dream Date Dream Furniture dream store Druga rocznica bloga Duble Date Dylan Dynasty Ekipa Elle Eedee Emerald Check Emerald Elegance Enchantel Evening Eskimo Evening Sparkle Extra Long Hair Fab Fringe Fancy Frills Farmer Fashion Fashion details Fashion Doll Case Fashion Jeans Fashion Play Fashion Queen Fashionably Floral Fashionistas Ferrari Film Director Fleur Flocked Hair Floral Flair Flower Power Teresa Fold 'n Fun Football Player Frankie Stein Friendship Friendship Barbie Friendship Freundschafts Fun to Dress Fun-To-Dress furniture Game Developer Garden Party Ghanian Ghoulia Yelps Gillington "Gil" Webber Glam Bike Glam Night Glam Vacation Glamour Bed Glitter Beach Gold Gold Label Gold Medal Golden Dream Gone Platinum Diva Gran Canaria Great Date Ken Great Shape Happy Birthday Happy Holidays Hawaiian Fun hea headmod Tango Headmold 2016 Headmold AA 2016 Headmold Afro Fashionistas 2016 Headmold Alan 1990 Headmold Allan 1963 Headmold Aphrodite 2009 Headmold Asha 1990 Headmold Chelsea 2010 Headmold Christie 1987 Headmold Claudette 2014 Headmold Curvy closed mouth 2015 Headmold Derek 1985 Headmold Desiree/Artsy 2001 Headmold Diva 1985 Headmold Fashionistas - closed mouth 2010 Headmold Fashionistas Smiley 2015 Headmold FQ 1958 Headmold Generation Girl 1998 Headmold Goddess 1998 Headmold JLO 2013 Headmold Karl 2013 Headmold Kassandra 2014 Headmold Kayla/Lea 2000 Headmold Ken 1960 Headmold Ken 1983 Headmold Ken 1986 Headmold Ken 1988 Headmold Ken 1991 Headmold Ken 2009 Headmold Ken 2012 Headmold Ken 2015 Headmold Ken 2016 Headmold Ken/Alan Headmold Kim 2014 Headmold Kissing 1978 Headmold Lara/Ana 1998 Headmold LeAnn / Carnaval 2003 Headmold Mackie 1991 Headmold Mbili 2001 Headmold Mbili 2011 Headmold Midge 1958 Headmold Millie 2013 Headmold Millie closed mouth 2015 Headmold Neysa 2014 Headmold Nostalgic 1958 Headmold Oriental 1980 Headmold Raquelle 2010 Headmold Raquelle 2012 Headmold Ryan 2012 Headmold Shani 1990 Headmold Skipper 1963 Headmold Skipper 1984 Headmold Skipper 1987 Headmold Skipper 2010 Headmold Smile 2016 Headmold Spanish 1982 Headmold Stacey 1965 Headmold Stacie 2010 Headmold Steffie 1971 Headmold Steven 1987 Headmold Summer 2003 Headmold Summer 2011 Headmold Summer 2012 Headmold Super Star 1976 Headmold Teresa 1990 Headmold Teresa 2012 Headmold Twist'n Turn 1966 Headmold Vintage 1958 Headmold Western (Winking) 1976-1980 Hip Hoodie holiday Hollywood Hair Hollywood Nails Barbie Homecoming Queen Honey Swamp Hot Rockin Fun Hot Stuff house Ice Capades 50 India Inwazja Monster High Iris Clops Jamaican Barbie Jeans Barbie Jennifer Lopez Jewel Secrets Jewel Secrets Barbie Jewerly Pack Kayla Kelly Taylor Ken Kira Kissing Barbie Kitchen Accents Kitchen Playset Krystle Książki o Lalkach La Casa Villa Terrasse Lagoona Blue Lalaloopsy Zuza Lalki Lalkowy Świat Barattei Lavender Looks Lea Life in the Dreamhouse Living Pretty Liza Logo Barbie Lorna McNessie Love That Lace Lovely in Lilac Luna Mothews Luncheon Ensemble Lundby Łabędziem Być Made For Each Other Made to Move Magic Curl Magic Moves Malibu Mardi Gras Marilyn Monroe Marisol Coxi Mars Collector Barbie Mary Poppins Marzenia meble Meeting Erynnis Meeting Jola Meeting Kasia Meowlody Midge Midge i Baby Midnight Gala Migde Miko Mirror Mix 'N Match Monster High Mouscedes King Movin Groovin Barbie Movin Groovin Kira Musician My collection of Barbie My Favorite My First Barbie My First Princess My Little Pony New Friends 2015 Nia Nikki Ocean Friends Ooak Ooak fashion Operetta Oriental ósma rocznica P.J. Paczki Paint N Dazzle Barbie Parisian Barbie Peach Pretty Peaches 'n Cream Perfume Giving Perfume Pretty Pet Doctor Barbie Petiie Petra Pewex piąta rocznica bloga Picnic Set Picture Pockets Pierwsza Rocznica Bloga Pink & Fabulous Pink & Pretty Pink Jubilee Pink Passport Plaid on Plaid Początek Polish Polka Dot Fun pool & slide Pool Chic Pop Icon Pretty Changes Pretty in Python PRL Pudełka Pudełka dla lalek Purrsephone. Toralei Rain or Sun Teresa Rainbow Hair Raquelle Real Dancing Action Red Carpet Repro Robecca Steam Rock 'N' Roll Plaid Rockers Rocznice Roll top desk & Bookcase Roller Skating rooted hair Ru Paul Ruby Red Floral Russian Barbie Ryan Scientist Shoes Silken Flame Silkstone Sirena Von Boo Skateboader Skelita Calaveras Skipper Sofa/Bed & Chair Solo in the Spotlight spa dla włosów Spanish Sparkle Eyes Special Edition Special Limited Edition Spectra Vondergeist Splash 'N Color Spring Into Style Stacie Steven Straight Leg Style Style Magic Style so Sweet Summer Sun Gold Malibu Sun Lovin Malibu Sun Sensation Sunsational Malibu Super Hair Super Star Super Style Superstar Forever Collection Sweet Roses Sweet Tea Sweetheart Stripes Szósta rocznica Szykowna Tall Teen Time Teresa Terrific Teal The Barbie Look The Original Teenage Fashion Tonner Top Pudło Totally Hair Toy Story Toys „R” Us Travel Agent Tropical Trupy w szafach Trzecia rocznica bloga tutorial Tutu Cool Twirlin Makeup Teresa Twirly Curls Twist' N Turn Tyler United Colors Of Benetton Urban Jungle Va-Va-Violet Venus McFlytrap Vintage Wedding Day Wedding Party Midge Wesołych Świąt Western Western Fun Wet 'n Wild Whitney Witryna Workin' Out Workout Center World of Fashion World Tour Wydowna Spider Z Króliczej Norki Z pierścionkiem Zig and Zag