czwartek, 24 stycznia 2013

Doll Case 1963 i Fashion Queen Barbie® 1962/3

Wątek z poprzedniej noty, czyli zawartość Doll Case 1963.
Urok lalek Vintage zawładnął moją kolekcjonerską manią bardzo intensywnie, konsekwencją jest wielka chęć posiadania kolejnych egzemplarzy, więc jak tylko nalot DOTW się uspokoił nastał kolejny, ale tym razem w postaci pół tuzina starowinek. Pierwszą opiszę Barbie Fashion Queen 1962, która czeka na swoje 5 minut najdłużej ze wszystkich.

Dossier
imię - Barbie
data przybycia do mnie - 12 grudnia 2012
rok produkcji - 1962
wypust na rynek - 1963
headmold - Fashion Queen 1958
ciało - Vintage 1958
ręce - PTS proste
seria - Fashion Queen
numer katalogowy - #870
oczy - niebieskie
usta - różowe
włosy - gumowe/peruki

Doll Case 1963

Fashion Queen, to wielka ikona świata pierwszych Barbie, a cały jej fenomen polega na możliwości zmiany wizerunku za pomocą peruk dostępnych razem z lalką. Na zakup mojego egzemplarza zdecydowałem się przede wszystkim dla dodatków. Wszystkie widoczne w zestawie gadżety są oryginale, co rekompensuje mi tymczasowo brak kostiumu i nakrycia głowy na które oczywiście nadal będę polować.

Doll Case 1963 - Fashion Queen Doll 1962

Headmold FQ (1958) wzorowany jest na pierwotnej formie z roku 1958, ale przy bliższym obcowaniu można dostrzec, że brak prawdziwego owłosienia nie jest jedyną odskocznią od standardowego wyglądu Barbie. Dla zobrazowania zrobiłem porównanie z Bubble Cut Brunette. Głowa FQ jest znacznie bardziej pucułowata i ma kwadratową "żuchwę". Różnica widoczna jest także w kształcie nosa, zwykła Barbie ma zdecydowanie bardziej spiczasty i węższy, a okolice od nosa do brody są wyraźniej zaznaczone u FQ. Sygnatura na "obręczy" głowy (Vintage) to nadal 1958, pojawia się teraz pytanie, czy firma czekała te kilka lat, by wypuścić lalkę Fashion Queen na rynek, czy też przy produkcji nowego headmoldu użyto starej sygnatury. Wszystko i tak wskazuje na to, że mimo różnic firma traktuje oba headmoldy jako jeden. 


Doll Case 1963

Sukienka BUSY MORNING #956 - zachowana w stanie idealnym (wieszak też jest oryginalny) jest dostępna również w kolorze błękitnym. 

BUSY MORNING #956

BUSY MORNING #956

Całe szczęście zestaw zawierał trzy oryginalne peruki, które nie ukrywajmy są dość istotne przy tej lalce. Wszystkie w bardzo dobrym stanie, bez uszkodzeń i łysienia. 

 Barbie Fashion Queen 1962/3 

Barbie ma na sobie pudrowe, różowe body z kołnierzykiem PLAIN BLOUSE (zdjęcie z katalogu poniżej) zakładane na jedną nogę. W ręku trzyma również oryginalną spódnicę zapinaną na dwa zatrzaski - białą wersję kolorystyczną SATIN SHEATH SKIRT (w katalogu widać różową). 

Barbie Fashion Queen 1962/3 



Barbie w blond peruce (w sieci widziałem też wersje krótkowłosą w tym kolorze).

Barbie Fashion Queen 1962/3 

Barbie Fashion Queen 1962/3 

Bardzo ciekawe i dość drobiazgowe dodatki, które Barbie miała w walizce.
Czarna torebka z zestawu PURSE PACK.
Czerwona z zestawu RED FLARE.
Etola - FUR STOLE WITH BAG.



Barbie Fashion Queen 1962/3 

Barbie w krótkiej rudej peruce (występuje też w wersji blond).

Barbie Fashion Queen 1962/3 

Barbie w sukience zapinanej na zamek błyskawiczny - wielka klasa i szyk pierwszego Mattela.

Barbie Fashion Queen 1962/3 

Barbie Fashion Queen 1962/3 

"Moldowane" włosy ciągle ozdobione są niebieską opaską, która nie jest namalowana, a zakładana. 

Barbie Fashion Queen 1962/3 

Barbie jako brunetka - fryzura bardzo kojarzy mi się z pierwszą Midge.

Barbie Fashion Queen 1962/3 

Barbie Fashion Queen 1962/3 

W mojej kolekcji znajduje się także reprodukcja królowej stylu, więc z chęcią zrobiłem zdjęcie porównawcze obu pań. Reprodukcję opisywałem tu: (KLIK)

Barbie Fashion Queen 1962/3 

Różnice w twarzy są widoczne gołym okiem i nie chodzi tu wcale o cerę lalki. Ogólnie widać, że głowa reprodukcji jest smuklejsza tu znów powtarza się historia z zarysem dolnej "szczęki". Różnice widać także w kształcie linii włosów (nad czołem) oraz ogólnie ich zarysie. Rysunek oka Vintage jest skromniejszy i bardziej stonowany - zwłaszcza kreska na dolnej powiece. Obie lalki bardzo mi się podobają, bo każda ma swój własny urok, ale to do Vintage moje kolekcjonerskie serce puka szybciej.

Barbie Fashion Queen 1962/3 

FQ do czasu zdobycia kostiumu i chustki pozostanie ubrana w zestaw widoczny na zdjęciu. Natomiast Bubble Cut (Red) odziedziczyła sukienkę w której już pozostanie. Najważniejsze, że wszystkie trzy panie mają na sobie oryginalne stroje Mattela z lat 60.
Za tydzień przedstawię kolejnego członka mojej małej rodzinki Vintage. 

Barbie Fashion Queen 1962/3 

Edycja:
FQ ma już swoją chustkę.

Barbie Fashion Queen 1962/3 

Szukaj na tym blogu

Na skróty - etykiety