niedziela, 20 stycznia 2013

Books about dolls.

Książki o lalkach - to akcja specjalnie dla kolekcjonerów, którzy chcieliby wzbogacić swoje kolekcje o literaturę. Akcję zapoczątkowała Aga z bloga fleurdolls z którą już po raz drugi mam przyjemność wykonywać ten sam projekt - pierwszym z nich był Pewex, z pewnością pamiętają go osoby z dłuższym blogowym stażem, a dla przypomnienia (KLIK)
Dziś (w nie czwartkowym wpisie) chciałbym podzielić się moją skromną książkową kolekcją. Miałem zrobić tą notę już dawno temu, ale (jak zwykle) Aga potrafiła mnie do tego kroku odpowiednio zmobilizować. :)

"Ten wpis to APEL do wszystkich – jeżeli macie jakieś książki o tematyce lalkowej, podzielcie się informacją o nich na swoich blogach! Wystarczy zdjęcie okładki, krótki opis o czym jest i kilka zdjęć ze środka – to wszystko." 


Tytuł: Barbie und ihre Freunde
Autor: Gabriele und Berthold Gertz
Okładka: Miękka 
Stron: 196
Format: A5
Rok wydania: 1992
Wydawnictwo: Ciesliks Preisfuhrer 
Pierwsza pozycja to idealny przewodnik dla fanów lalek Vintage - posiada wiele ilustracji Barbie z lat 60/70 oraz małe, ale rzetelne opisy dotyczące serii, daty produkcji oraz sygnatury lalek. Najwięcej zdjęć i opisów dotyczy Barbie Vintage oraz Mod Era. Lubię zagłębiać się w jej "lekturę" zwłaszcza w celach identyfikacji moich zakupów - bardziej chodzi o garderobę aniżeli o samą lalkę, bo modeli w tamtych latach nie było za wiele (Barbie Ponytail, Ponytail Swirl, Fashion Queen, Bubble Cut, Midge, Ken, Allan). Cudowny świat miniatur ubrań i gadżetów zupełnie takich jakie nosili i posiadali prawdziwi ludzie - w tym urok Vintage. Mnie tą książkę poleciła kolekcjonerka Loreen - teraz ja polecam Wam.








Tytuł: The Barbie Doll Boom
Autor: J.Michael Augustyniak
Okładka: Miękka
Stron: 160
Format: A4
Rok wydania: 1996
Wydawnictwo: Collector Books

Książka ta to duży katalog z lalkami z okresu 1986-1995. Zawiera obszerną porcję zdjęć całych serii lalek wydanych na przełomie tego okresu. Opisy są dosłownie minimalne - zawierają nazwę, datę produkcji oraz wartość w $ oczywiście na lata 90, bo teraz ceny większości z nich wzrosły. Klasyka lat 80 i 90 na wyciągniecie ręki - książka bardzo pomocna przy kompletowaniu danej serii. Jedyna wada techniczna - serie są rozproszone po różnych stronach, co widać na przykładzie lalek Sun Sensation (drugie zdjęcie lewy górny róg) reszta lalek jest na poprzedniej stronie, ale oczywiście to drobnostka. 






Tytuł: Barbie Doll Exclusives And More
Autor: J.Michael Augustyniak
Okładka: Twarda
Stron: 400
Format: A4
Rok wydania: 1997
Wydawnictwo: Collector Books
Kolejny katalog tego samego autora - zawiera podobną tematykę co wyżej prezentowana pozycja, ale wzbogacona jest o zbliżenia twarzy lalek, co bardzo pomaga w identyfikacji. To właśnie ta książka stała się dla mnie wylęgarnią największych pokus - to w niej zobaczyłem piękne oczy India Barbie 1981 i to tylko jeden z tuzina moich przykładów. Książka wykonana jest bardzo wytwornie, papier jest śliski i przyjemny w dotyku (jak poprzedniczki).






Tytuł: Barbie Świat Mody
Okładka: Twarda
Stron: 128
Format: A4
Rok wydania: 2000
Wydawnictwo: Dorling {DK} Kindersley

Świat Mody Barbie - to idealna pozycja dla początkujących kolekcjonerów, jej treść to mała wycieczka po historii Barbie i jej koleżanek. Książka jest w języku polskim, ale niektóre tłumaczenia są nieco szablonowe (przez co zabawne) np. moja ulubiona seria Happy Holidays jest w niej tłumaczona jako Szczęśliwe Wakacje o czym pisałem tu: (KLIK). Niestety nie cała książka obrazuje takie ilustracje jakie zamieściłem w nocie, a szkoda. 






Bonus: Katalogi z lat 80, 90 i 2011- za jakiś czas poświęcę im oddzielną notkę.


Zapowiedź czwartkowej noty. 
Walizeczka z roku 1963, a co w niej... (?) - więcej w czwartek. 

Szukaj na tym blogu

Na skróty - etykiety