czwartek, 31 stycznia 2013

Flocked Hair Ken®(2) - 1961

To drugi odpowiednik wydania Kena Flocked Hair, który zamieszkał z mojej kolekcji. Pomimo braku w zbiorze reprodukcji tegoż dżentelmena, oryginał jest u mnie zawsze mile widziany. Owszem, wolę Barbie, ale darzę sympatią cały jej świat z lat 60, więc i Kenowie mają u mnie prawo bytu. Jednakże postawiłem sobie warunek, taki Ken musi mieć własną garderobę, a ten miał, więc zachęcił mnie tymże faktem do zakupu. Pochodzi od tego samego sprzedawcy co poprzednio przedstawiana Fashion Queen (KLIK).
CAMPUS HERO #770 - to strój z linii mody Kena (a później także Allana), wełniany sweter w paski i białe spodnie. Kiedyś już o tym pisałem, ale sprzedaż Barbie i Kena najwcześniejszych lat 60 wyglądała inaczej aniżeli w późniejszych latach, otóż lalki sprzedawane były jako linia Basic Fashion Model w ubraniach pierwotnych, czyli Ken w kąpielówkach, Barbie Ponytail w kostiumie w paski (Bublle Cut (2) i Swirl w czerwonym), a inne stroje były sprzedawane oddzielnie, posiadając swoje numery i nazwy. Stąd różne fryzury i kolory włosów lalek w rożnych katalogach i książkach - służyły jako przykładowe modelki do wybranych strojów. Teraz do każdego stroju wystarczy zdobyć lalkę i ma się kilka wariacji tej samej postaci.

Dossier
imię - Ken
data przybycia do mnie - 12 grudnia 2012
przybył z - USA
rok produkcji - 1961
headmold - Ken 1960
ciało - Vintage 1960
ręce - PTS proste
seria - Flocked Hair
numer katalogowy - #750
ubranie - Campus Hero - #770
oczy - niebieskie
usta - cieliste
włosy - czarne

Ken Flocked Hair 1961

Ken Flocked Hair 1961

Ken jak jego poprzednik także jest brunetem, jednak w tym przypadku nie dość, że zachowało się więcej koloru czarnego to jeszcze są skrawki meszku. 

Ken Flocked Hair 1961

Spodnie zapinane z przodu na suwak występujący tylko w pierwszych wydaniach odzieży dla Kena, później zastąpiono je zatrzaskami (tak jak u Barbie).

Ken Flocked Hair 1961

Buty to prawie miniaturki tych, które nosili prawdziwi panowie z lat 60. To fantastyczne, że niegdyś cały świat lalki Barbie, był miniaturką realnego świata - szkoda, że później wszystko okryło się różem - choć i tak ten z lat 80 nie jest tak tandetny jak w dzisiejszych czasach. Te brązowe buty są od innego zestawu gdyż w katalogu widoczna jest biała wersja kolorystyczna, ale kształt mają ten sam. 

Ken Flocked Hair 1961

Dzięki przybyciu Kena 2, Ken numer 1 (moja własna numeracja) mógł wreszcie odziać swoje oryginalne, czerwone spodenki kąpielowe. Do całości brak jeszcze żółtego ręcznika i korkowych klapków. Pierwszego Kena opisywałem tu (KLIK)

Ken Flocked Hair 1961

Ken Flocked Hair 1961

Przy okazji wspomnę, że jakiś czas temu udało mi się także zdobyć kompletny strój Allana, którego opisywałem tu: (KLIK). Teraz wszyscy trzej panowie mogą szpanować ciuchami. 

 Allan & Ken Flocked Hair 1961 x2

Na szczególną uwagę zasługują korkowe klapki Allana, które mimo swojego wieku wyglądają jak nowe. Cały strój Allana zakupiłem w stanie przypominającym "nówkę", jest nawet specyficznie sztywny i jakby "nienoszony", ale tego nie wiem, bo nie był zapakowany oryginalnie.


Tak, wiec obie moje Babie Bubble Cut mają po facecie, a każdy z tej czwórki odziany jest w oryginalną modę Mattela lat 60.


Grupowe zdjęcie mojej Vintage-owej rodzinki.

Ken Flocked Hair (1961), Barbie Bubble Cut (1961), Barbie Bubble Cut (1961), Ken Flocked Hair (1961), Fashion Queen (1962), Allan Straight Leg (1964), Midge Straight Leg (1963). 

Całej sesji przyglądała się kolejna postać, którą z pewnością rozpoznają "siedzący w temacie" kolekcjonerzy. Jej 5 minut już za tydzień. 

Ken Flocked Hair (1961), Barbie Bubble Cut (1961), Barbie Bubble Cut (1961), Ken Flocked Hair (1961), Fashion Queen (1962), Allan Straight Leg (1964), Midge Straight Leg (1963). 

Bonus: Przeskok do końca lat 80. 
Na specjalną prośbę jednej z czytelniczek mojego bloga dołączam zdjęcia tematu naszej rozmowy, czyli fotki moich najważniejszych (sentymentalnie) lalek, które występują w mojej kolekcji podwójnie. Niektóre z nich posiadam także w wersji Brunette i AA.
od lewej: Magic Dance 1989 wersje MADE IN MEXICO (NRFB) i MADE IN MALAYSIA.
od prawej: My First Barbie 1989 obie wersje MADE IN MALAYSIA (mimo widocznych różnic).
Przy okazji możemy zauważyć radykalną zmianę wizerunku Barbie (który ja także uwielbiam) na przełomie 30 lat od rozpoczęcia produkcji. 


Od lewej: Totally Hair 1991 obie wersje MADE IN CHINA.
Od prawej: Wet'n Wild 1989 wersje MADE IN CHINA oraz MADE IN MALAYSIA (NRFB).


czwartek, 24 stycznia 2013

Doll Case 1963 i Fashion Queen Barbie® 1962/3

Wątek z poprzedniej noty, czyli zawartość Doll Case 1963.
Urok lalek Vintage zawładnął moją kolekcjonerską manią bardzo intensywnie, konsekwencją jest wielka chęć posiadania kolejnych egzemplarzy, więc jak tylko nalot DOTW się uspokoił nastał kolejny, ale tym razem w postaci pół tuzina starowinek. Pierwszą opiszę Barbie Fashion Queen 1962, która czeka na swoje 5 minut najdłużej ze wszystkich.

Dossier
imię - Barbie
data przybycia do mnie - 12 grudnia 2012
rok produkcji - 1962
wypust na rynek - 1963
headmold - Fashion Queen 1958
ciało - Vintage 1958
ręce - PTS proste
seria - Fashion Queen
numer katalogowy - #870
oczy - niebieskie
usta - różowe
włosy - gumowe/peruki

Doll Case 1963

Fashion Queen, to wielka ikona świata pierwszych Barbie, a cały jej fenomen polega na możliwości zmiany wizerunku za pomocą peruk dostępnych razem z lalką. Na zakup mojego egzemplarza zdecydowałem się przede wszystkim dla dodatków. Wszystkie widoczne w zestawie gadżety są oryginale, co rekompensuje mi tymczasowo brak kostiumu i nakrycia głowy na które oczywiście nadal będę polować.

Doll Case 1963 - Fashion Queen Doll 1962

Headmold FQ (1958) wzorowany jest na pierwotnej formie z roku 1958, ale przy bliższym obcowaniu można dostrzec, że brak prawdziwego owłosienia nie jest jedyną odskocznią od standardowego wyglądu Barbie. Dla zobrazowania zrobiłem porównanie z Bubble Cut Brunette. Głowa FQ jest znacznie bardziej pucułowata i ma kwadratową "żuchwę". Różnica widoczna jest także w kształcie nosa, zwykła Barbie ma zdecydowanie bardziej spiczasty i węższy, a okolice od nosa do brody są wyraźniej zaznaczone u FQ. Sygnatura na "obręczy" głowy (Vintage) to nadal 1958, pojawia się teraz pytanie, czy firma czekała te kilka lat, by wypuścić lalkę Fashion Queen na rynek, czy też przy produkcji nowego headmoldu użyto starej sygnatury. Wszystko i tak wskazuje na to, że mimo różnic firma traktuje oba headmoldy jako jeden. 


Doll Case 1963

Sukienka BUSY MORNING #956 - zachowana w stanie idealnym (wieszak też jest oryginalny) jest dostępna również w kolorze błękitnym. 

BUSY MORNING #956

BUSY MORNING #956

Całe szczęście zestaw zawierał trzy oryginalne peruki, które nie ukrywajmy są dość istotne przy tej lalce. Wszystkie w bardzo dobrym stanie, bez uszkodzeń i łysienia. 

 Barbie Fashion Queen 1962/3 

Barbie ma na sobie pudrowe, różowe body z kołnierzykiem PLAIN BLOUSE (zdjęcie z katalogu poniżej) zakładane na jedną nogę. W ręku trzyma również oryginalną spódnicę zapinaną na dwa zatrzaski - białą wersję kolorystyczną SATIN SHEATH SKIRT (w katalogu widać różową). 

Barbie Fashion Queen 1962/3 



Barbie w blond peruce (w sieci widziałem też wersje krótkowłosą w tym kolorze).

Barbie Fashion Queen 1962/3 

Barbie Fashion Queen 1962/3 

Bardzo ciekawe i dość drobiazgowe dodatki, które Barbie miała w walizce.
Czarna torebka z zestawu PURSE PACK.
Czerwona z zestawu RED FLARE.
Etola - FUR STOLE WITH BAG.



Barbie Fashion Queen 1962/3 

Barbie w krótkiej rudej peruce (występuje też w wersji blond).

Barbie Fashion Queen 1962/3 

Barbie w sukience zapinanej na zamek błyskawiczny - wielka klasa i szyk pierwszego Mattela.

Barbie Fashion Queen 1962/3 

Barbie Fashion Queen 1962/3 

"Moldowane" włosy ciągle ozdobione są niebieską opaską, która nie jest namalowana, a zakładana. 

Barbie Fashion Queen 1962/3 

Barbie jako brunetka - fryzura bardzo kojarzy mi się z pierwszą Midge.

Barbie Fashion Queen 1962/3 

Barbie Fashion Queen 1962/3 

W mojej kolekcji znajduje się także reprodukcja królowej stylu, więc z chęcią zrobiłem zdjęcie porównawcze obu pań. Reprodukcję opisywałem tu: (KLIK)

Barbie Fashion Queen 1962/3 

Różnice w twarzy są widoczne gołym okiem i nie chodzi tu wcale o cerę lalki. Ogólnie widać, że głowa reprodukcji jest smuklejsza tu znów powtarza się historia z zarysem dolnej "szczęki". Różnice widać także w kształcie linii włosów (nad czołem) oraz ogólnie ich zarysie. Rysunek oka Vintage jest skromniejszy i bardziej stonowany - zwłaszcza kreska na dolnej powiece. Obie lalki bardzo mi się podobają, bo każda ma swój własny urok, ale to do Vintage moje kolekcjonerskie serce puka szybciej.

Barbie Fashion Queen 1962/3 

FQ do czasu zdobycia kostiumu i chustki pozostanie ubrana w zestaw widoczny na zdjęciu. Natomiast Bubble Cut (Red) odziedziczyła sukienkę w której już pozostanie. Najważniejsze, że wszystkie trzy panie mają na sobie oryginalne stroje Mattela z lat 60.
Za tydzień przedstawię kolejnego członka mojej małej rodzinki Vintage. 

Barbie Fashion Queen 1962/3 

Edycja:
FQ ma już swoją chustkę.

Barbie Fashion Queen 1962/3 

niedziela, 20 stycznia 2013

Books about dolls.

Książki o lalkach - to akcja specjalnie dla kolekcjonerów, którzy chcieliby wzbogacić swoje kolekcje o literaturę. Akcję zapoczątkowała Aga z bloga fleurdolls z którą już po raz drugi mam przyjemność wykonywać ten sam projekt - pierwszym z nich był Pewex, z pewnością pamiętają go osoby z dłuższym blogowym stażem, a dla przypomnienia (KLIK)
Dziś (w nie czwartkowym wpisie) chciałbym podzielić się moją skromną książkową kolekcją. Miałem zrobić tą notę już dawno temu, ale (jak zwykle) Aga potrafiła mnie do tego kroku odpowiednio zmobilizować. :)

"Ten wpis to APEL do wszystkich – jeżeli macie jakieś książki o tematyce lalkowej, podzielcie się informacją o nich na swoich blogach! Wystarczy zdjęcie okładki, krótki opis o czym jest i kilka zdjęć ze środka – to wszystko." 


Tytuł: Barbie und ihre Freunde
Autor: Gabriele und Berthold Gertz
Okładka: Miękka 
Stron: 196
Format: A5
Rok wydania: 1992
Wydawnictwo: Ciesliks Preisfuhrer 
Pierwsza pozycja to idealny przewodnik dla fanów lalek Vintage - posiada wiele ilustracji Barbie z lat 60/70 oraz małe, ale rzetelne opisy dotyczące serii, daty produkcji oraz sygnatury lalek. Najwięcej zdjęć i opisów dotyczy Barbie Vintage oraz Mod Era. Lubię zagłębiać się w jej "lekturę" zwłaszcza w celach identyfikacji moich zakupów - bardziej chodzi o garderobę aniżeli o samą lalkę, bo modeli w tamtych latach nie było za wiele (Barbie Ponytail, Ponytail Swirl, Fashion Queen, Bubble Cut, Midge, Ken, Allan). Cudowny świat miniatur ubrań i gadżetów zupełnie takich jakie nosili i posiadali prawdziwi ludzie - w tym urok Vintage. Mnie tą książkę poleciła kolekcjonerka Loreen - teraz ja polecam Wam.








Tytuł: The Barbie Doll Boom
Autor: J.Michael Augustyniak
Okładka: Miękka
Stron: 160
Format: A4
Rok wydania: 1996
Wydawnictwo: Collector Books

Książka ta to duży katalog z lalkami z okresu 1986-1995. Zawiera obszerną porcję zdjęć całych serii lalek wydanych na przełomie tego okresu. Opisy są dosłownie minimalne - zawierają nazwę, datę produkcji oraz wartość w $ oczywiście na lata 90, bo teraz ceny większości z nich wzrosły. Klasyka lat 80 i 90 na wyciągniecie ręki - książka bardzo pomocna przy kompletowaniu danej serii. Jedyna wada techniczna - serie są rozproszone po różnych stronach, co widać na przykładzie lalek Sun Sensation (drugie zdjęcie lewy górny róg) reszta lalek jest na poprzedniej stronie, ale oczywiście to drobnostka. 






Tytuł: Barbie Doll Exclusives And More
Autor: J.Michael Augustyniak
Okładka: Twarda
Stron: 400
Format: A4
Rok wydania: 1997
Wydawnictwo: Collector Books
Kolejny katalog tego samego autora - zawiera podobną tematykę co wyżej prezentowana pozycja, ale wzbogacona jest o zbliżenia twarzy lalek, co bardzo pomaga w identyfikacji. To właśnie ta książka stała się dla mnie wylęgarnią największych pokus - to w niej zobaczyłem piękne oczy India Barbie 1981 i to tylko jeden z tuzina moich przykładów. Książka wykonana jest bardzo wytwornie, papier jest śliski i przyjemny w dotyku (jak poprzedniczki).






Tytuł: Barbie Świat Mody
Okładka: Twarda
Stron: 128
Format: A4
Rok wydania: 2000
Wydawnictwo: Dorling {DK} Kindersley

Świat Mody Barbie - to idealna pozycja dla początkujących kolekcjonerów, jej treść to mała wycieczka po historii Barbie i jej koleżanek. Książka jest w języku polskim, ale niektóre tłumaczenia są nieco szablonowe (przez co zabawne) np. moja ulubiona seria Happy Holidays jest w niej tłumaczona jako Szczęśliwe Wakacje o czym pisałem tu: (KLIK). Niestety nie cała książka obrazuje takie ilustracje jakie zamieściłem w nocie, a szkoda. 






Bonus: Katalogi z lat 80, 90 i 2011- za jakiś czas poświęcę im oddzielną notkę.


Zapowiedź czwartkowej noty. 
Walizeczka z roku 1963, a co w niej... (?) - więcej w czwartek. 

Szukaj na tym blogu

Na skróty - etykiety